تبلیغات
سایبرچی - جنبش سبز پایگاهی نداشت كه دستاوردی داشته باشد
 
سایبرچی
سایبرچیم ، ولایت سربازیم آییخ آذربایجانا وبلاگ چیم !
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : اکبر قلیزاده
نویسندگان
نظرسنجی
میزان رسوخ فرامانسون ها در کشور تا چه حدی است ؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

یك جامعه شناس همكار حزب مشاركت و دولت اصلاحات تاكید كرد: جریان براندازی در ایران پایگاه ضعیفی دارد و این واقعیت در انتخابات سال 88 آشكار شد.

http://www.598.ir/files/fa/news/1390/9/27/7851_274.jpegحسین قاضیان همكار عباس عبدی در موسسه نظرسنجی آینده بود. او همچنین با برخی مراكز سیاسی در دولت خاتمی مرتبط بود و مشورت هایی ارائه كرد اما اكنون در نیویورك اقامت دارد. قاضیان در گفت وگو با بی بی سی و در پاسخ این سوال كه «به نظر شما طرفداران براندازی رژیم چه پایگاهی دارند؟»، تاكید كرد: انتخابات 88 و میزان مشاركت مردم و پیمایش های اجتماعی اوائل دهه هشتاد گواهی می دهند كه این جریان پایگاه ضعیفی دارند و موقعیت اجتماعی آنان چندان وسیع نیست.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینكه «فضای مجازی خارج از كشور تا چه اندازه منعكس كننده افكارعمومی داخل كشور است؟» اظهار داشت: به نظرم فضای مجازی منعكس كننده وضع عمومی داخل كشور نیست و از نظر سیاسی و حتی فرهنگی و اجتماعی واقعیت های داخل را نمایندگی نمی كند. گروهی كه در حوزه رسانه و در فضای مجازی مشغول به كارند بخش خاصی از جامعه هستند كه البته از نظر جغرافیایی در خارج هستند. گذشته از این كه به نظرم تا حد زیادی از آنچه در داخل می گذرد فاصله دارند، در یك دایره بسته در درون شبكه های خودشان می گردند و به خارج از خودشان نفوذ ندارند. ارزیابی هایشان هم از درون است نه از بیرون خودشان.

خبرنگار پرسید «شما در مصاحبه ای یك سال و نیم پیش گفته بودید كه باید ببینیم كه آیا جنبش سبز برای استفاده از فرصت ها از آمادگی و مهارت كافی برخوردار است یا نه؟ الان ارزیابی تان چیست؟ قاضیان در پاسخ گفت: به نظر نمی آید. این دو سال فرصتی بود برای تمرین مهارت های دمكراتیك. بخشی از این مهارت ها، آمادگی برای گفتگو و مذاكره و طرح و تدبیر و ابتكار عمل برای حل مسائل است. ولی اپوزیسیون نشان داده كه فاقد مهارت و ابتكار عمل است. به علاوه فرهنگ سیاسی مسلط هم مجال حركت برای ابتكار عمل سیاسی را تنگ می كند، موازنه واقعی قدرت در داخل هم فعلا جایی برای كاربرد آن مهارت ها باقی نگذاشته است.

قاضیان درباره اینكه آیا سران شناخته شده اصلاح طلبان قادر به پیشبرد جنبش سبز بوده اند؟ معتقد است: اولین هدف جنبش سبز ابطال انتخابات بود كه در آن توفیقی بدست نیامد. هدف هایی هم كه بعدا اعلام كردند مطالبه آزادی زندانیان، انتشار دوبار مطبوعات و دست برداشتن از امنیتی كردن فضای سیاسی و اجتماعی و مانند آن بود تا سران جنبش تازه برگردند به نقطه شروع. با این اوصاف نمی شود گفت جنبش سبز دستاوردی داشته است، حالا این ها تازه هدف های «حداقلی» بود، و من از جریان هایی كه «حداقل» هدف شان نابودی رژیم سیاسی موجود بود حرفی نمی زنم.

یادآور می شود این تئوریسین حزب مشاركت، یك ماه پیش نیز به صدای آمریكا گفته بود: نیروهای اسلامگرا در تحولات منطقه دست بالاتر را دارند و چون دیكتاتورهای سكولار حاكم بوده اند، جایگزین آنها با رأی مردم، نیروهای مذهبی ضد غرب خواهند بود.

منبع: کیهان

نوع مطلب : تحلیل و بررسی، اخبار، نرم افزارهای موبایل، جنگ نرم و سایبری، بصیرت سایبری، بیداری اسلامی، 
برچسب ها :