تبلیغات
سایبرچی - توهم انقلاب های فیس بوکی
 
سایبرچی
سایبرچیم ، ولایت سربازیم آییخ آذربایجانا وبلاگ چیم !
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : اکبر قلیزاده
نویسندگان
نظرسنجی
میزان رسوخ فرامانسون ها در کشور تا چه حدی است ؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

گسترش روز افزون تکنولوژی های ارتباطی در سالهای اخیر حتی عرصه سیاسی را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است. در این میان ایالات متحده آمریکا در تلاش است در عرصه دیپلماسی عمومی ، بیشترین استفاده ممکن از امکانات رسانه ای جدید از جمله شبکه های اجتماعی Social networking را داشته باشد.شاید هدایت اغتشاشات سال ۸۸ در تهران یکی از اولین صحنه های حضور جدی فیس بوک در دیپلماسی عمومی آمریکا بود.وقتی اتاق های فکر فتنه سبز از آن سوی آب ها به شبه افکنی و هدایت مزدوران خود در تهران با استفاده از فضای شبکه های اجتماعی رو آوردند.در واقع مهمترین ابزاری که هادیان فتنه سبز برای ایجاد شکاف میان مردم و حکومت و حتی مردم با مردم طی حوادث سال ۸۸ از آن بهره بردند شبکه های اجتماعی بود .

این شبکه ها با پوشش گسترده اخبار اغتشاش ها ، تئوریزه سازی شبهات ، تغذیه فکری هادیان براندازی در حقیقت به اتاق راهبردی بحران و ناامنی در کشور تبدیل شده بودند.اما اخیرا اخباری نیز در خصوص تاثیرات شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک بر تحولات اخیر خاورمیانه مطرح شده است تا جایی که برخی تحولات اخیر در خاورمیانه را” انقلاب های فیس بوکی ” نامیده اند .

فیس‌بوک

فیس‌بوک

با این حال نباید از این موضوع مهم غافل شد که تلاش غرب برای انتساب انقلاب های مردمی در کشور های مسلمان به شبکه های اجتماعی نوعی فرافکنی واقعیت ها در منطقه است. در حقیقت غرب سعی دارد با ایجاد ارتباط میان شبکه های اجتماعی با انقلاب های مردمی به نحوی این انقلاب ها را مصادره به مطلوب کند.در حالی که ماهیت این انقلاب ها به شدت استکبار ستیزانه و ضد آمریکایی است.

است . نتایج این نظرسنجی نشان می دهدکه ۸۵ درصد مردم مصر نگرش منفی نسبت به آمریکا داشتند، ۸۷ درصد به آمریکا اعتماد نداشتند، ۹۲ درصد آمریکا را به عنوان بزرگترین تهدید خود می‌دانستند و تنها ۴ درصد آمریکا را برای ادامه زندگی انتخاب می‌کردند.
شاید نظرسنجی موسسه زاگبی اینترنشنال ماهیت ضد آمریکایی بودن جنبش های مردمی در خاورمیانه علی الخصوص مصر را هویدا سازد. نتایج نظرسنجی این موسسه آمریکایی نشان داد که ۹۲ درصد از مردم مصر آمریکا را بزرگترین تهدید خود می‌دانند. موسسه زاگبی، این نظرسنجی را در جولای ۲۰۱۰ یعنی چند ماه پیش از انقلاب مصر برای دانشگاه مریلند انجام داده

اما نکته حایز اهمیت دیگر این است که در بسیاری از کشورهای خاورمیانه نیز اصلا توانایی دسترسی به اینترنت وجود ندارد چه برسد به اینکه انقلابیون بخواهند انقلاب فیس بوکی داشته باشند!همچنین در بسیاری از کشورهای خاورمیانه در بحبوحه اعتراضات حکومت ها دسترسی به اینترنت را قطع می کنند.

به عنوان مثال اخیرا پس از بروز قطعی‌های مکرر در شبکه‌های اینترنت لیبی و افزایش فیلتر‌ها، رژیم “معمر قذافی ” دسترسی شهروندان به اینترنت در سراسر لیبی را به طور کامل قطع کرد.بررسی‌های شرکت Renesys در مورد ترافیک اینترنت لیبی نیز حاکی از آن است که دسترسی به اینترنت در این کشور به طور کامل قطع شده است.پیش از این در مصر نیز در جریان اعتراض‌هایی که منجر به سقوط “حسنی مبارک ” دیکتاتور مصر شد، اینترنت به مدت حدود یک هفته در کشور قطع بود.از سوی دیگر نباید از این نکته نیز غافل شد که غرب در صدد است ارتباط معنا داری میان تحولات اخیر در خاورمیانه و فتنه ۸۸ در ایران به وسیله شبکه های اجتماعی بر قرار کند .

در حالی که حتی امروز صاحب نظران غربی نیز بر این مهم معترف هستند که جنس اتفاقات در تهران و منطقه متفاوت است و اصلا قابل قیاس نیست. نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام کاملا مردمی است که انتخاباتی با رکود حدود ۸۵ درصد از واجدین شرایط را برگزار می کند و مردم نیز طی سی و دو سال گذشته بارها و بارها حمایت خود را از این نظام اعلام کرده اند .

لذا در نهایت باید گفت غرب سعی دارد با مطرح ساختن پروژه ” انقلاب های فیس بوکی ” از یک سو جریان اصیل اسلامی در این جنبش ها را منکر شود و از سوی دیگر همانند سازی بین وقایع سال ۸۸ در تهران با تحولات اخیر خاورمیانه ایجاد کند در حالی که این ترفند آمریکا نیز توهمی بیش نیست و ایالات متحده باید شکست وقیحانه در خاورمیانه از ملت ایران و سایر کشورهای اسلامی را بپذیرد .

نوع مطلب : تحلیل و بررسی، فراماسونری، اخبار، بصیرت سایبری، جنگ نرم و سایبری، 
برچسب ها :